Saskaņā ar Uzņēmumu reģistra mājas lapā pieejamo statistiku kopš 2009.gada fiziskās personas maksātnespēju, izpildot saistību dzēšanas plānu, veiksmīgi ir pabeigušas jau 7383 personas. Un liela daļa no šīm personām (1109) maksātnespējas procesu veiksmīgi ir noslēgušas tieši 2019.gadā.
Fiziskās personas maksātnespējas process pēc būtības ir pasākumu kopums, kura mērķis ir dot iespēju parādniekam tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām (tai skaitā, kredītiem, nodokļu parādiem utt.) un atjaunot maksātspēju.
Ņemot vērā mūsu specializāciju fizisko personu maksātnespējas jautājumos, mēs esam apkopojuši klientu biežāk uzdotos jautājumus, kā arī snieguši atbildes uz tiem.
Lai mēs varētu sagatavot jūsu fiziskās personas maksātnespējas pieteikumu, mums ir nepieciešami šādi dokumenti:
Kam var piemērot fizisko personu maksātnespēju?
Fizisko personu maksātnespēju var piemērot jebkurai fiziskai personai, kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un ja ir kāda no šādām fiziskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm:
- šai personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 EUR;
- sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 EUR;
- šai personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, no kurām vismaz vienas parādsaistības pamatā ir neizpildīta blakus saistība vai solidāra saistība starp parādnieku un Maksātnespējas likuma 131. panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteiktajām personām, ja tā pārsniedz 5000 EUR.
Kādi ir fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas ierobežojumi?
Fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams vai pārtraucams personai:
- kura pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;
- kura ir izlietojusi piešķirto kredītu līgumā neparedzētiem mērķiem, un par to ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums kriminālprocesā;
- kurai pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros dzēstas saistības;
- pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums kriminālprocesā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas;
- kurai pēdējā gada laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, nedzēšot saistības.
Fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams arī individuālajiem komersantiem.
Kāda ir fizisko personu maksātnespējas procesa kārtība?
- Tiesā tiek iesniegts maksātnespējas pieteikums.
- Aptuveni 2 nedēļu laikā tiesa pasludina personas maksātnespēju un ieceļ maksātnespējas administratoru.
- Aptuveni 10 dienu laikā pēc maksātnespējas pasludināšanas administrators sazinās ar parādnieku un prasa sniegt informāciju par ienākumiem, kā arī kustamās un nekustamās mantas esamību.
- Fiziskās personas maksātnespējas process sastāv secīgi no bankrota procedūras un saistību dzēšanas procedūras.
- Bankrota procedūras ietvaros tiek realizēta visa parādnieka manta (ja tāda ir), un no tās realizācijas iegūtie līdzekļi novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai.
- Saistību dzēšanas procedūras ietvaros parādnieka ienākumi tiek novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai, un pēc saistību dzēšanas procedūras termiņa beigām tiek dzēstas šīs procedūras ietvaros nesegtās saistības.
Kādi ir fiziskās personas saistību dzēšanas plāna izpildes termiņi?
Ja saskaņā ar parādnieka vērtējumu saistību dzēšanas procedūrā viņa ienākumi būs pietiekami, lai segtu vismaz 50 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas, fiziskās personas saistību dzēšanas plāna termiņš ir seši mēneši no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas.
Ja parādnieks saistību dzēšanas procedūras laikā no savas gribas neatkarīgu apstākļu dēļ nav spējīgs segt Maksātnespējas likumā noteikto saistību apmēru, saistību dzēšanas plāna termiņš nosakāms šādi:
- viens gads no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, ja saskaņā ar parādnieka vērtējumu saistību dzēšanas procedūrā viņa ienākumi būs pietiekami, lai segtu vismaz 35 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas;
- viens gads un seši mēneši no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, ja saskaņā ar parādnieka vērtējumu saistību dzēšanas procedūrā viņa ienākumi būs pietiekami, lai segtu vismaz 20 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas.
Ja parādnieks saistību dzēšanas procedūras laikā no savas gribas neatkarīgu apstākļu dēļ nav spējīgs segt Maksātnespējas likumā noteikto saistību apmēru, šādā gadījumā saistību dzēšanas plāna termiņš nosakāms šādi:
- viens gads no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, ja parādnieka kopējās saistības pēc bankrota procedūras pabeigšanas nepārsniedz 30 000 EUR;
- divi gadi no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, ja parādnieka kopējās saistības pēc bankrota procedūras pabeigšanas ir no 30 001 EUR līdz 150 000 EUR;
- trīs gadi no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, ja parādnieka kopējās saistības pēc bankrota procedūras pabeigšanas pārsniedz 150 000 EUR.
Par parādnieka saistībām uzskatāms tikai pamatparāds, neskaitot soda naudas, līgumsodu vai nokavējuma procentus. Pie parādnieka saistībām pieskaitāmi nolīgtie, nesamaksātie lietošanas procenti līdz maksātnespējas pasludināšanai, tomēr ne vairāk kā sešu procentu apmērā gadā.
Kas ir ģimenes maksātnespējas process?
Bieži vien praksē mēdz būt gadījumi, kad viens ģimenes loceklis ir galvojis par otra ģimenes locekļa saistībām. Šādā gadījumā ir iespēja iesniegt tā saucamo "ģimenes" maksātnespējas pieteikumu.
Ģimenes maksātnespējas procesu ir iespējams pasludināt attiecībā gan uz laulātajiem, gan uz radiniekiem līdz pat otrajai pakāpei (bērni, mazbērni, vecāki, vecvecāki, brāļi un māsas).
Ģimenes maksātnespējas gadījumā ģimenes locekļi minētās izmaksas sedz kopīgi.
Vai maksātnespējas procesa laikā ir iespējams turpināt dzīvot sev piederošajā īpašumā?
Jāatceras, ka gadījumos, kad parādnieka māja vai dzīvoklis ir ieķīlāti par labu bankai, ar banku ir iespējams noslēgt vienošanos par to, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā netiek pārdots parādniekam piederošais mājoklis. Šādā gadījumā pusēm ir jāvienojas par īres maksas apmēru.
Rezumējot iepriekš minēto, gadījumā, ja Jūsu parādi sasniedz vai pārsniedz 5000 euro, un Jūs pārskatāmā nākotnē neredzat iespēju šos parādus atmaksāt, iespējams, tieši fiziskās personas maksātnespēja var situāciju atrisināt – Jūs pēc samērā īsa laika varat atgūt maksātspēju, lai vairs nebūtu jāsatraucas par kreditoru un tiesu izpildītāju aktivitātēm (zvaniem, vēstulēm, kontu apķīlāšanu utt.).
Mēs piedāvājam sniegt konsultācijas, saistībā ar fizisko personu maksātnespēju, izvērtēt Jūsu situāciju, sagatavot maksātnespējas pieteikumu, sastādīt saistību dzēšanas plānu, pārstāvēt jūs tiesā, kā arī komunikācijā ar maksātnespējas administratoriem un kreditoriem.